Gadu un mēnešu nosaukumi

Sekojot gaudīja-vaišnavu tradīcijai, gadus skaita no Kunga Šrī Krišnas avatāra Kunga Šrī Čaitanjas atnākšanas gada. Kungu Čaitanju reizēm sauc par Gauru, tāpēc gadu sauc gaurābda – «Kunga Čaitanjas gads». Katrs mēnesis jeb «māsa» ir nosaukts Kunga Višnu vārdā.
Mēnešu nosaukumi ir uzskaitīti tabulā.

Mēn.
Vaišnavu
Sanskrita
Gregoriāņu

1
Višnu
Čaitra
Marts-aprīlis

2
Madhusūdana
Vaišākha
Aprīlis-maijs

3
Trivikrama
Džjēštha
Maijs-jūnijs

4
Vāmana
Āšādha
Jūnijs-jūlijs

5
Šrīdhara
Šrāvana
Jūlijs-augusts

6
Hrišīkēša
Bhadrapāda
Augusts-septembris

7
Padmanābha
Āšvina
Septembris-oktobris

8
Dāmodara
Kārtika
Oktobris-novembris

9
Kēšava
Mārgašīrša
Novembris-decembris

10
Nārājana
Pauša
Decembris-janvāris

11
Mādhava
Māgha
Janvāris-februāris

12
Govinda
Phālguna
Februāris-marts

13
Purušotama
ādhika vai Dvitīja Džjēštha
pievienotais mēnesis

Kad ievērot ēkādašī

Ļoti nozīmīgs ir vienpadsmitais tithi jeb ēkādašī. Šrī Čaitanja-čaritāmritā (Madhja-līlā 24. nodaļā) Kungs Čaitanja Mahāprabhu dod norādījumu Sanātanam Gosvāmī par to, kā vaišnaviem jāievēro vadošie principi. 342. pantā Kungs Čaitanja saka:
«Tev ir jāizskaidro nepieciešamība izvairīties no jaukta (vidha) ēkādašī un ievērot tīru (šudha) ēkādašī. Vēl izskaidro, kāpēc nav ieteicams izlaist ēkādašī. Ikvienam bhaktam ļoti uzmanīgi jāievēro ēkādašī. Ja bhakta to nedara, tad viņš būs nevērīgs, pildot garīgo kalpošanu.»
Hari-bhakti-vilāsā ir izskaidrots, ka ēkādašī ir vidha (jauktais) tad, ja vienpadsmitais tithi sākas pirms saules lēkta, bet brāhma-muhūrtas laikā (svētīgs laiks stundu un 36 minūtes pirms saullēkta) ir vēl desmitais tithi.
Bhaktas parasti gavē ēkādašī dienās. Taču īpašās dienās, kuras sauc par mahādvādašī, ir jārīkojas citādi. Tad ir jāgavē nevis ēkādašī dienā, bet gan nākošajā dienā, kas ir dvādašī, lai gan ēkādašī ir šudha jeb tīrs, nevis vidha jeb jaukts. Pavisam ir astoņi mahādvādašī.

Gavēņa pārtraukšana

Ja bhakta gavē ēkādašī dienā, tad nākošajā rītā viņam ir jāpārtrauc gavēnis laikā, kas norādīts kalendārā. Tas ir vietējais laiks vietai, kurai kalendārs ir aprēķināts.
Daudzās valstīs vasarā pulkstenis tiek pagriezts stundu (dažreiz pat vairāk) uz priekšu, lai labāk izmantotu dienas gaismu. Vēdiskā kalendāra programma neņem vērā vasaras laiku. Tāpēc, ja valstī ir ieviests vasaras laiks, ir jāpārrēķina kalendārā norādītais laiks. Parasti tas nozīmē, ka tad, kad ir spēkā vasaras laiks, kalendārā dotajam laikam ir jāpieskaita viena stunda.

Tithi atkārtošanās vai pārlekšana

Dažreiz kāds tithi ir izlaists vai kāds tithi var atkārtoties divas dienas pēc kārtas. Tā nav kļūda. Kalendārā ir norādīts tithi (mēness fāze), kas vēl ir saules lēkta brīdī. Dažreiz mēness fāze var sākties pēc saules lēkta vienā dienā un beigties pirms saules lēkta nākošajā dienā, tāpēc tas kalendārā nebūs parādīts. Vai otrādi: mēness fāze var turpināties divus saules lēktus, tāpēc tithi atkārtosies divreiz.

Sankrānti

Sankrānti ir brīdis, kad Saule ieiet zodiaka zīmē.
Tie, kas labi pārzina rietumu astroloģiju, būs izbrīnīti, ka kalendārā atzīmētās dienas, kad Saule ieiet zodiaka zīmē, atšķiras no rietumu astrologu datumiem. Tā ir būtiska atšķirība starp rietumu astroloģiju un vēdisko astroloģiju. Vēdiskajā astroloģijā par astroloģiskā gada sākumu tiek uzskatīts brīdis, kad Auna zvaigznājs atrodas tā sauktā sideriskā zodiaka 0º. Savukārt rietumu astroloģijā izmanto tropisko zodiaku, kas ir nosacīta atskaites sistēma un kas lēnām virzās pretēji reālajam zodiakam. Sideriskais zodiaks precīzi atbilst reālajam zvaigžņu stāvoklim debesīs, jo vēdiskajā astroloģijā ņem vērā zvaigžņu kustību pie debesīm. Šo novirzi rietumu astronomi sauc par precesiju. Sīkāk par atšķirībām starp siderisko un tropisko zodiaku var izlasīt grāmatās par vēdisko astroloģiju.

Zodiaka zīmju nosaukumi

Nr.
Sanskritā
Latviski

1.
Mēša
Auna zīme

2.
Vrišabha
Vērša zīme

3.
Mithuna
Dvīņu zīme

4.
Karkata
Vēža zīme

5.
Simha
Lauvas zīme

6.
Kanja
Jaunavas zīme

7.
Tula
Svaru zīme

8.
Vriščika
Skorpiona zīme

9.
Dhanu
Strēlnieka zīme

10.
Makara
Mežāža zīme

11.
Kumbha
Ūdensvīra zīme

12.
Mīna
Zivs zīme

« »