Loading Notikumi

« Notikumi

  • Šis notikums ir pagājis.

Gīta Džajanti

2018. gada 18. decembris

Šī ir ikgadēja atceres diena, kad Kungs Šrī Krišna ir teicis Bhagavad-gītu savam mīļākajam bhaktam Ardžunam. Tas notika vietā, ko mūsdienās pazīst ar nosaukumu Džjotiša tīrtha (Jyotisar Tirtha). Tur ir piemineklis Krišnam kā ratu vadītājam jeb pārthasaratī un Ardžunam kā cīnītājam. Svētnīcas uzturētāji apgalvo, ka blakus esošais koks aug vēl no tā laika, kad tika izstāstīta Bhagavad-gīta.
Avots: harekrishnacalendar.com
“Džjoti” nozīmē “gaisma”, “sar” – “galvenā nozīme”. Vietas nosaukums tulkojumā nozīmē “gaismas būtība” jeb Dievs.
Vat jeb banjankoks atrodas uz paaugstinājuma. Vietējie ir pārliecināti, ka šis koks ir atvase no tā, zem kura Krišna ir teicis Bhagavad-gītu savam draugam Ardžunam. Tieši tur viņš ir parādījis virātrūpu jeb Visuma izpausmi. Tagad šajā vietā ir novietots marmora piemineklis.
Pirms simtiem gadu tur ir bijis svētezers. Lietus sezonā to var redzēt arī mūsdienās.
Kurukšētras attīstības padome šo vietu ir padarījusi pieejamāku tūristiem. Ir izveidota mango formas ūdenskrātuve. Ir izveidoti nostiprinājumi un iežogojumi. Tiek organizētas izrādes, kas ataino Mahābhāratas epizodes. Ir uzbūvētas ēkas svētceļniekiem, ir iestādīti ziedoši krūmi un eikalipti.
Avots: en.wikipedia.org/wiki/Jyotisar
Gīta Džajanti dienā bhaktas parasti dodas uz Kurukšētru (Dharmakšētru) un no rīta līdz nākamās dienas rītam deklamē Bhagavad-gītu, kā arī veic āratī Gītai un Krišnam un Ardžunam karietē. Bhaktas, kas nevar šajā dienā nokļūt Kurukšētrā, savā lokā deklamē un apspriež Bhagavad-gītu. Ir ļoti svētīgi šajā dienā izplatīt vai dāvināt šo diženo grāmatu.
Džjotisar Tīrtha

Interesants video